Zkušenosti tátů na rodičovské

Na webu MPSV si můžete přečíst dva rozhovory s otci, kteří zůstali na rodičovské dovolené. Jedním z nich je i manažer projektu Táta na plný úvazek – Lukáš Talpa.

Zdroj: http://www.mpsv.cz/cs/17787 

Lukáš Talpa: Zvláštní bylo oslovování „maminko“.

Když se Lukáš Talpa rozhodl skončit v zaměstnání, a zároveň jeho manželka dostala zajímavou pracovní nabídku, domluvili se s manželkou, že on zůstane doma s jejich mladší dcerou Bětkou, a to do doby, než začal chodit do školky.

Nelitujete té volby?
Tak to tedy v žádném případně. I se starší dcerou jsem se snažil trávit hodně času, ale možnost trávit s Bětkou 24 hodin denně jsem si naprosto užíval.

Tatínek na rodičovské je u nás stále spíš výjimkou. Jak na to reagovalo vaše okolí?
Nijak. Myslím, že okolí to celé vnímalo tak, že měním zaměstnání a mezidobí využívám k tomu, že jsem doma s dcerou. Bylo to pro ně naprosto normální. I když jsem chodil do rodinného centra jako jediný táta. Snad jediné co bylo zvláštní, bylo oslovování „maminko“, když cvičitelky řekly: „Děti, jděte ke svým maminkám“ nebo: „Maminky, chytněte své děti.“ Ale i to si nakonec sedlo.

V čem si myslíte, že je jiné, když o dítě pečuje na rodičovské dovolené otec?
Myslím, že je těžko zobecňovat. Měl-li bych se o to pokusit, tak snad největší rozdíl vnímám v tom, že tátové dávají dětem větší volnost, neřeší tolik špinavé oblečení a pořádek doma. Ale i v tom je asi každý jiný.

Chápete teď obavy matek, které se bojí návratu do práce?
Chápu. Zkušenost druhých je k tomu vede. A určitě se jim najednou změní denní rytmus. A také pokud jsou s dítětem doma několik let, tak přeci jen vypadnou ze svého oboru, jejich svět se – zejména v počátku – omezí na plínky, kojení, převlékání dítěte a i škála používaných slov se dost omezí. Ale toto jsem já tolik nezažíval tím, že Bětce už byly skoro tři roky a dalo se s ní vcelku normálně mluvit.

Jak budete řešit, když vám onemocní dítě?
Budu s ním doma já nebo manželka. Je to u nás věc domluvy. Zatím jsme se vždycky domluvili. Já mám možnost často využívat home office a i zaměstnavatel manželky má pro nemoci dětí pochopení. Když je úplně nejhůře, tak máme naštěstí dobře fungující babičky.

Projekt Tátové vítáni pomáhá otcům v péči o dítě i při vytvoření lepších pracovních podmínek. Využíváte nějak jejich podporu?
Využívám příručku pro otce, která v projektu vznikla. Velice zajímavé je především pojednání o přínosech, které má zapojení otců do výchovy dětí.

V rámci projektu je organizována soutěž Táta roku. Jaký by měl být takový nejlepší otec?
Ani nevím, co přesně si pod pojmem nejlepší táta představit. Pro své dcery jsem rozhodně ten nejlepší a nejúžasnější táta. Často mi to říkají a doufám, že to tak i zůstane. Myslím si o sobě, že jsem dobrý otec. Dobrý otec tráví čas se svým dítětem, jde mu příkladem, pečuje o ně, stará se o jeho potřeby a nebije je.