Rodičovská dovolená v režii otců? Zkušenost, která stojí za to

„Matka v práci a otec doma s dítětem. Zní vám to jako chyba? Kdepak, na tuto frázi bychom si měli začít zvykat. Rodičovská dovolená totiž přestává být výsadou žen.“ Tisková informace MPSV, ve které je citován také LOM.

Podle průzkumu organizace Liga otevřených mužů však tátové často narážejí u svých  zaměstnavatelů. „83 % zaměstnavatelů uvedlo, že podpora aktivního otcovství nepatří do  personální strategie jejich společnosti. 77 % dotázaných dokonce jasně preferuje, aby se  o dítě starala matka. To je alarmující,“ uvedla Linda Pospíšilová el Karibová, manažerka  projektu Tátové vítáni.

Přitom upozorňuje, že umožnit mužům jít na rodičovskou je pro firmu výhodné. „Prorodinná politika zvyšuje loajalitu, spokojenost a angažovanost  zaměstnanců. V neposlední řadě buduje společnosti dobrou image. To vše se odráží na celkovém zisku,“ doplnila.

Na pomoc aktivním otcům vznikají projekty podporované Evropským sociálním fondem  prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost. Kupříkladu projekty  Tátové vítáni a Táta na plný úvazek mají za cíl vyjednat u zaměstnavatelů příhodnější  podmínky a poskytnout mužům cenné rady při péči o dítě. Zkrátka, umožnit jim být  dobrým tátou i potřebným zaměstnancem.

Celá tiskovou informaci naleznete na webu MPSV.