Vyšlo nové číslo magazínu RaTATA – čtení pro aktivní táty

Magazín RaTATA

V rámci projektu Táta na plný úvazek vyšlo další číslo magazínu RaTATA, které je tentokrát tematicky zaměřeno na Muže na rodičovské dovolené. V magazínu naleznete odborné články, zkušenosti tátů na rodičovské, pohled ze zahraničí i unikátní sociologická data.

RATATA_2014

Editorial: Krysa muže nezastaví

Martin Jára, ředitel Ligy otevřených mužů

Jeden muž na rodičovské mi vyprávěl tuto epizodu: Asi tak v deset večer, když jeho svěřenkyně konečně usnula, usedl k notebooku, že ještě odpoví na pár pracovních mailů. V zamyšlení sklopil oči a vyděsil se: pod stolem sedí krysa! Cože? Aha, ona je plyšová… Pár sekund hrůzy. Pak minuta smíchu. A s odstupem tři zásadní poznatky.

Zaprvé: Rodičovská není žádná dovolená. Rodič si neodpočine, protože péče o malé dítě vyžaduje jeho plné angažmá. Je to vlastně práce na plný úvazek. Unaví, vyčerpá, ba změní vnímání – jeden si nemůže být jist tím, co vidí.

Zadruhé: Děti ignorují a překračují hranice. Než se nadějete, hravě vám smíchají osobní a pracovní prostor. Vaše projekty jsou vskutku dobrodružné: cíle se plynule ztrácí a vynořují v mlze, plány se tedy velmi operativně mění.

A zatřetí a především: Rodič se může hodně naučit. Malé dítě ho totiž průběžně konfrontuje s jeho představami, očekáváními i slabinami. Co teď znamená její pláč? Jak je možné, že včera tu kaši jedl, a dnes ji plive? Čím to, že vydrží na houpačce hodinu? Proč ze sebe strhává oblečení? A mám na to všechno trpělivost?

Pro muže zásadní poznatky. Pro ženy známé věci. Aby ne, když rodičovská je u nás zatím především ženskou záležitostí. Přitom – jak ukazují poslední výzkumy – muži o ni zájem mají. Jen narážejí na překážky: finanční ztráta rodiny, genderové stereotypy, přístup zaměstnavatelů…

Třetí číslo magazínu RaTATA, který vydává Liga otevřených mužů, se specializuje na rodičovskou v podání českých mužů. Informuje o ní komplexně: z hlediska odborného, osobního, právního i institucionálního. Navíc nabízí exkurzi do ciziny. Uvítáme, jestliže se do textů začtou nejen absolventi a adepti rodičovské, ale také všichni aktéři veřejného života, kteří mohou zapojení otců do primární péče ovlivnit.

Každý muž na rodičovské má svůj originální příběh. A ten obsahuje spoustu epizod. Jako psycholog jich mám slušnou sbírku. Některé jsou zábavné, a jiné popravdě docela nudné. Důležité jsou ale všechny. Neboť dítě tátu potřebuje. Nejen v epizodní roli. Při rodičovské si táta může zkusit i roli hlavní.

RaTATA ke stažení ve formátu pdf.

 

OBSAH:

Editorial:
Krysa muže nezastaví – Martin Jára (str.1)

Expertní pohled:
Generace otců v dnešní společnosti – Ivan Vodochodský, sociolog (str. 2)
Muži si dnes na rodičovskou troufají – Martin Jára, psycholog (str. 4)
Podoby aktivního otcovství – Hana Friedlanderová, socioložka (str. 6)
Fandím pečovatelským formám otcovství – Iva Šmídová, socioložka (str. 9)

Pohled rodičů:
Zkušenosti mužů, kteří BYLI na rodičovské (str. 11)
Zkušenosti mužů, kteří NEBYLI na rodičovské (str. 13)
Na rodičovské ve dvou (str. 14)
A co na to ženy? Shrnutí šesti rozhovorů (str. 16)

Data (str. 18)
5 mýtů o mužích na rodičovské (str. 21)

Právní minimum:
Rodičovská není mateřská (str. 22)
Rodičovská dovolená není totéž co rodičovský příspěvek a mateřská není totéž co peněžitá pomoc v mateřství. (str. 23)
Často kladené otázky (str. 24)

Pohled zaměstnavatelů:
Zaměstnanecké benefity pro aktivní otce v České republice (str. 27)
Z dobré praxe v Olomouckém a Zlínském kraji (str. 29)

Pohled za hranice:
Caring Masculinities and Affective Equality – Niall Hanlon, University College Dublin (str. 30)
Rodičovská od Reykjavíku až po Lublaň (str. 31)
Dost peněz na krátkou dobu – motivace pro muže (str. 33)
Bez podpory to nejde (str. 34)

Starší čísla a další publikace k aktivnímu otcovství.