Postoj LOMu k povinnému zapojení mužů do rodičovské

ta_ta_fest-126ČSSD tento týden zveřejnila své návrhy na legislativní změny, které by měly podpořit zvýšení kvality rodinného života v ČR. Mezi těmito návrhy je i povinné dělení rodičovské dovolené mezi otce a matku.

„Zaměstnavatelé si musí zvyknout, že nejen žena je ‚nespolehlivou‘ zaměstnankyní s ‚rizikem‘ rodičovství,“ stojí v tiskové zprávě ČSSD. (iDnes.cz)

K tomuto velmi diskutovanému návrhu přinášíme naše vyjádření:

 

 

LOM_logo_THE_BIG_ONELiga otevřených mužů dlouhodobě podporuje aktivní otcovství a má zájem na tom, aby i muži byli s dětmi na rodičovské. Hledá možnosti, jak mužům práh vstupu na rodičovskou snížit, například ve svém projektu Táta na plný úvazek.

Návrh ministryně stínové vlády ČSSD pro lidská práva a rodinu Marksové-Tominové chápeme jako podnět k diskusi, která musí jakémukoli politickému opatření předcházet. Podle Ligy je tento návrh dost obecný a příliš smělý a sotva jej lze u nás v dohledné době aplikovat.

Jak ukázaly dosavadní reakce na iniciativu stínové ministryně, veřejnosti je třeba spíše vysvětlovat, že rodičovská vytváří už dnes prostor pro oba rodiče a že záleží na partnerské dohodě, kdo a kdy se jí zhostí.

Pokud by se systém rodičovské péče o malé děti v ČR měl změnit, prvním krokem je podle Ligy zavedení otcovské, tj. minimálně týdnu placeného volna pro otce v souvislosti s narozením dítěte (svého času byl odložen z fiskálních důvodů).

V dlouhodobém časovém horizontu lze uvažovat o zásadní revizi rodičovské ve smyslu většího zapojení otců, ale na základě zevrubné odborné i veřejné diskuse, která předchází politickým prohlášením.