Muži se o děti nemusejí starat stejně jako ženy

Martin BartovskýRozhovor s Martinem Bartovským, t.č. na rodičovské.

Kolik máte dětí a v jakém věku? Jak dlouho jste s nimi doma?
Tři kluky – Vojtu, Vaška, Viktora: 8,6,4 roky. Doma jsem s nimi od loňského léta (přes rok).  Asi půlrok jsem pracoval jen na půl úvazek. Později jsem z firmy odešel úplně. Respektive jsem měl 1/3 podíl v počítačové firmě, a ten jsem společníkům odprodal. Přemýšlel jsem o tom, co dělám a co chci dělat. Rozhodl jsem se, že je pro mě důležité trávit hodně času s dětmi.

S manželkou jste si vyměnili role – ona vydělává, Vy se staráte o děti…
Kdo s tím nápadem přišel?
Já, omylem. Kdysi jsem ženě ji slíbil, že až si nejmladší syn utře zadek, tak s dětmi budu doma já. No a žena si na ten slib vzpomněla a začala vyžadovat naplnění. Ve skutečnosti jsem byl rád. Deset let jsem pracoval dost usilovně a tak mi výměna vůbec nevadí. Žena si při své rodičovské dodělala vysokou školu a teď potřebuje praxi.

Představoval jste si to jinak? Co Vás překvapilo?
Nedá se říct, že bych byl něčím překvapen, co se výchovy dětí a starosti o domácnost týče. Jen jsme si se ženou museli znova nadefinovat, kdo má co pod palcem, abychom se nehádali. Překvapen jsem byl spíše z velké změny, která nastala odchodem z firmy. Najednou nemám 80 telefonátu denně, příliš neřeším zákazníky, mám čas si číst a věnovat se pravidelně sportu. Trochu neplánovaně a narychlo jsem si založil konzultační firmu, a tak ve zbylém čase pomáhám několika přátelům s rozjezdem jejich podnikání.

Co s dětmi děláte rád a co naopak nerad?
Rád s dětmi trávím večery nad encyklopediemi a internetem, kde k různým tématům dohledáváme videa a další informace. Milujeme koupání u vody a výlety. Také rádi rozebíráme různou elektroniku a součástky z počítačů. Vhod přijdou i různé stavebnice. Kluci jsou ale spíš na demolice. Neradi, ale opravdu neradi uklízíme.

A jak změna v tradičním uspořádání rolí ovlivňuje vaši rodinu a váš partnerský vztah?Martin Bartovský se synem
Zásadní změna to není, dělám, co jsem dělal dřív, ale intenzivněji. Rodičovská  role se nemění, chlap zůstává chlapem, i když je doma s dětmi. Dělám s nimi holt jiné věci a jinak než žena. Žádná složitá jídla, jen lehce poklidit a rychle úkoly. Hlavně aby byla sranda.

Co byste vzkázal mužům, kteří uvažují o rodičovské?
1. Rozhodnutí by mělo být dobře promyšlené z ekonomického hlediska.
2. Rozhodnutí by mělo být „vaše“, nikoliv vnucené okolím a módou,
3. Muži se o děti nemusejí starat stejně jako ženy, dělají to po svém a jinak.

Jaké vidíte šance pracovat při rodičovské?
Jsou-li nejmladšímu dítěti už 3 roky, není problém dělat práce z domova. V mém případě je to trocha programování a konzultací. Zvláště když děti chodí do škol a školek, zbývají dopoledne volná. Problém nastane, když jsou děti nemocné a někdy i hezky po sobě, ne najednou. To se potom musí počítat s tím, že budete i 2 měsíce doma a na práci bude čas jen po večerech.

Co plánujete dál?
Spuštění domácího projektu, kdy se budou děti učit založit firmu, realisticky uvažovat o penězích a plánovat si úkoly. Na školách podle mého názoru zoufale chybí výuka k finanční gramotnosti a samostatnému uvažování.

Rozhovor vedl Martin Jára

P.S. Martin Bartovský povede na konferenci projektu Táto, jak na to? 6. – 7. října 2011 workshop „Muž na rodičovské: plusy a mínusy“.