Až půlka mužů v Česku chce na rodičovskou, brání jim nižší příjmy žen

Už dlouho víme, že podělit se o rodičovskou by se u nás chtěla poměrně velká část mužů. Děti jsou přeci jen to nejkrásnější, co nás může v životě potkat. Lépe se to ale řekne, než udělá. Zvlášť pokud by měl výrazně utrpět rodinný rozpočet. Díky lidovky.cz za otevření tématu a MPSV za dobrý projekt 22 % k rovnosti.

Současný stav diskriminuje nejen otce, kteří by „rodičovskou“ rádi čerpali, ale i matky, jež musejí přerušit kariéru. „Stojí-li běžná rodina před volbou dostávat rodičovský příspěvek maximálně 11 400 korun místo 20 000,– nebo 30 000 korun, což jsou zaokrouhlené mediány mezd žen a mužů, je odpověď pro většinu jasná,“ uvedl ředitel Ligy otevřených mužů Martin Jára.

Třeba v Norsku, kde rozdíl platů nečiní ani 15 procent, čerpá rodičovskou dovolenou 90 procent otců. Napomáhá k tomu i systém, kdy ze 49 až 59 týdnů placené rodičovské náleží nejméně deset týdnů jen matce a stejný čas jen otci. V Německu, kde při zapojení obou dostane rodina k roční rodičovské dva měsíce příspěvků navíc, využívá čas na péči o dítě pětina otců.

Zdroj: http://www.lidovky.cz/az-pulka-muzu-v-cesku-chce-na-rodicovskou-dovolenou-brani-jim-platova-diskriminace-zen-glu-/noviny.aspx?c=A170809_073220_ln_noviny_ELE