1) Vytvářejte společné světy. Mějte společné zájmy a tajemství. Pravidelně choďte na ryby, na fotbal, pozorovat vlaky atp.
2) Když už se rozhodnete dětem věnovat, tak naplno. Dejte jasně najevo, že teď máte čas si hrát a povídat. V takové chvíli se opravdu na dítě stoprocentně soustřeďte. Zapomeňte na pracovní telefony nebo kradmé sledování televizních zpráv.
3) Když to nejde, zastavte se. Zkuste se nadechnout a soustředit jenom na dítě. Pokud jste unavení, přepracovaní, klidně to přiznejte a vymyslete hru, při které nebudete muset dělat něco, co vás unaví ještě více.
4) Vezměte děti do práce. Vysvětlujte dětem, na čem pracujete, jak to u vás v práci vypadá. Vezměte je někdy s sebou, nechejte je pracovat po svém, možná vás i něčím inspirují.
5) Vzpomínejte. Zapátrejte v paměti po tom, co hezkého jste zažili se svým tátou či dědou, a zkuste na to navázat.
6) Stanovte si priority. Děti se potřebují ve složitém světě orientovat a od vás se očekává, že jim v tom pomůžete. Dávejte jasně najevo, co je pro vás důležité, co vás opravdu zajímá, na čem vám záleží.
7) Přiznejte emoce. Nestyďte se přiznat, že je vám smutno, že jste zklamaní nebo že máte z něčeho radost. Děti to ocení a naučí se lépe vcítit do druhých.
8) Přiznejte chyby. Pojmenovávejte klidně, jasně a bez sebeobviňování své omyly či chyby a podporujte to i u dětí.
9) Úplně obyčejně se podílejte na chodu domácnosti. Spolu s dítětem připravujte jídlo, uklízejte, myjte nádobí, zametejte, nakupujte.
10) A mluvte s jinými muži. Nejste jediný otec na světě, mluvte o svých rodičovských starostech s jinými muži.